Top Ten

(All times FAT)

*Converted to equivalent metric time

100 Meter Dash
1. Trace Johnson 10.94 G.F. Sertoma Clubs Invitational 1992
2. Brad Lies 10.98 Fargo Classic 1993
3. Calvin Burkholder 11.02 Fargo Classic 2013
4.

 

Terry Meyer

Ryan Todhunter

11.04*

11.04

Fargo Rotary

Flackoy Relays

1971

2009

6. Loren Bothun 11.05 State (Prelims) 2013
7. Tyler Burian 11.08 Fargo Rotary 2018
8. Chris Hoversten 11.09 Fargo Rotary 1980
9. Tyler Gefroh 11.10 Flackoy Relays 2009
10. Elby Pope 11.13 Fargo Rotary 2010

 

200 Meter Dash
1. Trace Johnson 22.24 STATE 1992
2. Loren Bothun 22.29 STATE 2013
3. Nathan Todhunter 22.36 STATE 2006
4. Ryan Todhunter 22.39 STATE 2009
5. Brad Lies 22.46 Fargo Classic 1993
6. Tyler Burian 22.54 Shanley Invitational 2018
7. Matt Loehr 22.61 STATE (Prelims) 2010
Matt Johnson 22.61 Gerrells Invitational 2004
9. Chris Hoversten 22.64 GF Service Clubs 1979
10. Tyler Gefroh 22.69 STATE (Prelims) 2009

 

400 Meter Dash
1. Brad Lies 49.15 STATE 1993
2. Aaron Berndt 49.16 STATE 1998
3. Trace Johnson 49.61 Regional 1992
4. Denton Davidson 49.63 STATE 1999
5. Matt Loehr 49.79 STATE 2010
6. Matt Johnson 49.93 Flackoy Relays 2004
7. Chris Hoversten 49.95 STATE 1980
8. Nathan Todhunter 49.97 Regional 2006
9. Dave Erickson 50.24* STATE 1976
10. Jay Sidie 50.44* K.C. All-Star 1975

 

800 Meter Dash
1. Matt Gerszewski 1:55.51 STATE 2002
2. Todd Szczepanski

Kory Zimney

1:56.24

1:56.24

GF Elks Track-o-rama 1988

1988

4. Brad Lies 1:56.34 Regional 1993
5. Claude Smith 1:57.14* STATE 1976
6. Jeff Zimney 1:57.18 STATE 1999
7. Bob Newark 1:57.29* STATE 1977
8. Andy Lawrence 1:58.21 STATE 1984
9. Adam Leach 1:58.31 Regional 2013
10. Dave Miller 1:58.75 STATE 1980

 

1600 Meter Dash
1. Claude Smith 4:17.04* Regional 1976
2. Bob Newark 4:18.34* Eastern Dakota Conference 1977
3. Todd Szczepanski 4:18.77 STATE 1988
4. Ty Boucher 4:24.13 STATE 2016
5. Mike Madsen 4:25.30 Regional 1991
6. Tom Smith 4:27.02 Minot Classic 1984
7. Adam Leach 4:27.49 Fargo Rotary 2013
8. Jeremy Waller 4:27.88 STATE 1985
9. Mike Cook 4:28.35 Shanley Invitational 1983
10. Chris Larson 4:28.95 STATE 1991

 

3200 Meter Dash
1. Jeremy Waller 9:28.01 STATE 1986
2. Claude Smith 9:30.64* STATE 1976
3. Ty Boucher 9:30.78 STATE 2016
4. Todd Szczepanski 9:40.94 Regional 1987
5. Ben Hutchison 9:43.73 STATE 2016
6. Chris Larson 9:47.04 STATE 1992
7. Francis Mendee 9:47.46 Regional 2011
8. Pontus Tillenius 9:48.87 STATE 1993
9. Jim Miller 9:49.04* STATE 1975
10. Mike Madsen 9:53.12 STATE 1991

 

110 Meter  High Hurdles
1. Ryan Todhunter 14.10 East-West Classic 2009
2. Loren Bothun 14.18 STATE 2013
3. Jimmy Evers 14.42 STATE 2012
4. Kirk Scramstad 14.66 Regional 2002
5. Larry Ferguson 14.74* Fargo Rotary 1971
6. Jeremy Zimney 14.79 STATE 1995
7. Ryan Enerson 14.81 STATE 2014
8. Tyler Enerson 14.88 East-West Classic 2017
9. Peter Wysocki 14.98 East-West Classic 2017
10. Jim Kalina 15.09 Packer Relays 1990

 

300 Meter Intermediate Hurdles
1. Ryan Todhunter 37.65 STATE 2009
2. Jeremy Zimney 38.45 STATE 1995
3. Kelly Kalina 38.49 STATE 1995
4. Ryan Enerson 39.06 STATE 2014
5. Loren Bothun 39.24 Regional 2013
6. Jimmy Evers 39.79 Fargo Rotary 2012
7. Jim Kalina 39.82 STATE 1991
8. Corey Bareksten 40.08 Gerrells Invitational 1990
9. Kellen Plutowski 40.09 STATE (Prelims) 2011
10. Kirk Scramstad 40.13 Regional 2001

 

High Jump
1. Scott Schiller 7’0 Regional 1983
2. Tom Prout 6’7 E.D.C. Indoor 2004
3. Mike Kummer 6’6 Eastern Dakota Conference 1980
Todd Steinke 6’6 G.F. Elks Track-o-rama 1985
Chris Barta 6’6 E.D.C. Indoor 1986
Craig Larson 6’6 Shanley Invitational 1986
7. Jeff Plutowski 6’4 Devils Lake Last Chance 1983
DaShaun Carter 6’4 Gerrells Invitational 1992
Jeremy Bohnsack 6’4 Regional 1995
Kellen Plutowski 6’4 Packer Relays 2011
Mack Arvidson 6’4 STATE 2012

 

Long Jump
1. Elby Pope 23’1.75 STATE 2010
2. Mack Arvidson 23’0 G.F. Last Chance 2012
3. Mike Backes 22’3.5 G.F. Sertoma Clubs Invitational 1998
4. Josh Axelson 21’11.25 STATE 2005
5. Scott Schiller 21’10 Regional 1983
6. Tyler Enerson 21’9.75 Regional 2017
7. Jeff Compton 21’9 Regional 1978
8. Chris Hoversten 21’8.5 Eastern Dakota Conference 1980
9. Kent Anderson 21’8 Regional 1983
10. Carlos Martin 21’7 Packer Relays 2017

 

Triple Jump
1. Mike Backes 47’7.75 Flackoy Relays 1998
2. Devon Pope 46’4.75 Aurora Borealis 2017
3. George Nyanforh 45’8 STATE 2018
4. Carlos Martin 45’7 STATE 2017
5. Brad Just 45’0 Regional 2007
6. DaShaun Carter 44’6 STATE 1992
7. Justin Brigman 43’7.75 Regional 1995
8. Alex Hickel 42’11.5 Fargo Rotary 2010
9. Austin Reynolds 42’6 STATE 2015
10. Todd Hollingworth 42’5 Regional 2006

 

Pole Vault
1. Mike Compton 14’2 Eastern Dakota Conference 1974
2. Paul Helgeson 14′ STATE 1985
3. Cole Kringstad 13’9 STATE 2013
4. Nate Larson 13’7 E.D.C. Indoor 1978
5. Brian Quern 13’6 State Indoor 1979
Pat Aamold 13’6 G.F. Elk’s Track-o-rama 1983
Mike Gardner 13’6 Fargo Rotary 2001
Nick Meagher 13’6 East-West Classic 2010
Alex Holmes 13’6 East-West Classic 2016
10. Joel Grina 13’4 Tri-State Invitational 1989

 

Shot Put
1. Mark Murdock 61’9.5 Gerrells Invitational 1992
2. Dave Kurtz 60’0 East-West Classic 1996
3. Chad Williamson 58’3 Regional 1988
4. Greg Herndon 57’10.5 E.D.C. Indoor 1980
5. Bob Fowler 57’8 G.F. Service Clubs Invitational 1983
6. Dave Levos 57’7.5 Sioux Outdoor 1981
7. John Moran 57’1.5 Sertoma Clubs Invitational 1984
8. Bryan Bjerk 57’0 STATE 2013
9. Ryan Reynolds 56’5 G.F. Last Chance 1996
10. Darrin Kalash 56’2 STATE 2002

 

Discus
1. Bryan Bjerk 198’1 Regional 2012
2. Dave Kurtz 188’8 Regional 1997
3. Mark Murdock 186’5 Gerrells Invitational 1992
4. Ryan Reynolds 175’0 G.F. Last Chance 1996
5. Drew Thomas 172’2 Pentangular 2003
6. Dave Levos 170’3 G.F. Service Clubs Invitational 1981
7. Curt Misialek 169’9 Fargo Rotary 1998
8. Greg Herndon 168’2 STATE 1979
9. Don Doescher 166’3 Regional 2002
10. John Moran 165’2 Shanley Invitational 1983

 

Javelin Throw (since 2002 – – new rules javelin adopted)
1. Paul Hoplin 206’6 Regional 2007
2. Matt Fick 205’7 Regional 2004
3. Quinn Baumann 201’1 Fargo Rotary 2012
4. John Hoplin 198’7 STATE 2013
5. Derek Murph 193’6 STATE 2015
6. Alex Hickel 191’0 G.F. Sertoma Clubs Invitational 2010
7. Ty Ogren 187’0 Fargo Classic 2017
8. Jake Malm 185’8 Dakota Relays 2009
9. Daniel Pierce 184’2 STATE 2016
10. Seth Hanson 183’0 Minot Classic 2018

 

Old Rules Javelin (used 1968-2001)
1. Scott Larson 198’6 Sertoma Club Inv. 1991
2. Tom Homstad 195’4 Packer Relays 1980
3. Rick Kraft 194’7 GF Elks Track-o-rama 1982
4. Tim Sherman 192’11 Flackoy Relays 1978
5. Joe Wilson 192’6 STATE 1998
6. Al Larsien 187’1 Fargo Rotary 1982
7. Pete Aamold 185’ Sertoma Club Inv. 1986
8. Dave Kurtz 180’3 Sertoma Club Inv. 1996
9. Tim Tandeski 177’11.5 Regional 1983
10. Ryan Reynolds 169’7 Sertoma Club Inv. 1996

 

4 X 100 Meter Relay
1. Ben Prout, Elby Pope

Chris Dingle, Tyler Gefroh

42.98

 

STATE 2009
2. Ben Prout, Ryan Todhunter

Chris Dingle, Tyler Gefroh

43.53 STATE

 

2008
3. Brad Just, Ian Roche

Jeff Bakke, Todd Hollingworth

43.80 STATE

 

2006
4. Calvin Burkholder, Loren Bothun Jimmy Evers, Damion Effhauser 43.87 STATE (Prelims) 2012
5. Troy Judd, Craig Larson

Jason Horne, Greg Murphy

44.04

 

STATE (Prelims) 1988
6. Zack Topping, Tyler Burian

Ethan Brandvold, George Nyanforh

44.08 Regional 2018
7. Zack Topping, Thomas O’Halloran

Ethan Brandvold, Maxx Andrade

44.11 STATE 2018
8. Zack Topping, Thomas O’Halloran

Ethan Brandvold, George Nyanforh

44.15 STATE (Prelims) 2018
9. Adam Compton, Ian Roche

Jeff Bakke, Nathan Todhunter

44.31

 

Fargo Classic 2005
10. Malachi Nelson, Scott Smyser

Jimmy Sang, Jeremy Zimney

44.32 STATE 1994

 

4 X 200 Meter Relay
1. Ben Prout, Matt Schober

Chris Dingle, Tyler Gefroh

1:29.48 STATE 2009
2. Todd Hollingworth, Ian Roche

Jeff Bakke, Nathan Todhunter

1:30.08 STATE 2006
3. Trace Johnson, Matt Olson

Russell Kraft, Brad Lies

1:30.60 STATE 1992
4. Troy Judd, Craig Larson

Jason Horne, Bob O’Halloran

1:30.73 STATE 1988
5. Jeremy Zimney, Chad Noyes

Travis Schmaltz, Brad Lies

1:30.80 Regional 1993

 

6. Zack Topping, Tyler Burian

Thomas O’Halloran, George Nyanforh

1:30.84 Regional 2018
7. Nathan Todhunter, Zac Lunak

Brent Miller, Matt Johnson

1:31.02 STATE 2004
8. Denton Davidson, Dustin Kouba

Ryan Bell, Jeff Zimney

1:31.04 STATE 1999
9. Tyler Burian, Devon Pope

Carlos Martin, George Nyanforh

1:31.16 STATE 2017
10. Paul Bragg, Denton Davidson

Brooks Leedahl, Aaron Berndt

1:31.25 STATE 1998

 

4 X 400 Meter Relay
1. Denton Davidson, Jeff Zimney

Brooks Leedahl, Aaron Berndt

3:22.75 STATE 1998
2. Zac Lunak, Brian Cheney-Peters

Ian Roche, Matt Johnson

3:23.01 STATE 2004
3. Dustin Kouba, Jeff Zimney

Ryan Bell, Denton Davidson

3:23.11 STATE 1999
4. Seth Dallman, Nathan Todhunter Jeremy Jones, Ian Roche 3:26.59

 

STATE 2005
5. Randy Rood, Dean Koopman

Jeff Compton, Brian Pearson

3:27.04*

 

STATE 1978

 

6. Zac Lunak, Brian Cheney-Peters

Brent Miller, Matt Johnson

3:27.10 STATE 2003
7. Jeremy Zimney, Travis Schmaltz

Matt Cox, Chad Noyes

3:27.28 Regional 1993
8. Brad Lies, Troy Erickson

Jim Kalina, Trace Johnson

3:27.56

 

STATE 1991
9. Bob O’Halloran, Craig Herz

Matt Kelleher, Kory Zimney

3:27.64 Regional 1988
10. Jay Haley, Mark Johnson

John McLeod, Jay Sidie

3:27.74*

 

STATE 1973

 

4 X 800 Meter Relay
1. Claude Smith, Mark Nelson

Marty Scofield, Bob Newark

7:56.54* R.R. Invitational 1976
2. John Murie, Jason Hjelden

Brian Cheney-Peters, Matt Gerszewski

8:01.73 STATE 2002
3. Troy Erickson, Brad Lies

Sam Black, Mike Madsen

8:01.81 STATE 1991
4. Todd Szczepanski, Bob O’Halloran

Jeff Ball, Kory Zimney

8:03.13

 

STATE 1988
5. Jeff Zimney, Denton Davidson

Eric Hjelden, Aaron Berndt

8:04.03

 

STATE 1998

 

6. Andy Lawrence, Tom Smith

Kirk Demarais, Mike Cook

8:04.99 STATE 1983
7. Tim McKenna, Claude Smith

Jim Miller, Bob Newark

8:05.44* STATE 1975
8. Ryan Lindquist, Chad Noyes

Travis Schmaltz, Brad Lies

8:06.31 STATE 1993
9. Kory Zimney, Bob O’Halloran

Chad Stone, Todd Szczepanski

8:07.32 STATE 1987
10. Eric Hjelden, Denton Davidson

Jared Erickson, Jeff Zimney

8:07.65 STATE 1999