State Qualifier List
RR Boys State Qualifiers
100m | State Qualifiers | Meet | Performance |
200m | State Qualifiers | Meet | Performance |
Gannon Brooks | Zimney Last Chance | 23.24 |
400m | State Qualifiers | Meet | Performance |
Gannon Brooks | East Region | 51.19 |
800m | State Qualifiers | Meet | Performance |
Mustafe Abdi | GF Pentangular | 2:00.80 | |
Dameon Zenawick | Packer Relays | 2:01.65 | |
Hunter McHenry | Fargo Rotary | 2:00.45 | |
Jonah Dafoe | Fargo Rotary | 2:00.59 |
1600m | State Qualifiers | Meet | Performance |
Ryan Prusak | Dual vs. GFC | 4:34.61 | |
Dameon Zenawick | Howard Wood | 4:34.58 | |
Hunter McHenry | Packer Relays | 4:30.68 | |
Jonah Dafoe | Packer Relays | 4:31.04 | |
Mustafe Abdi | Packer Relays | 4:32.28 | |
Matt Rongitsch | Fargo Rotary | 4:33.80 |
3200m | State Qualifiers | Meet | Performance |
Ryan Prusak | Eagle Invite | 10:00.41 | |
Hunter McHenry | Eagle Relays | 9:47.15 | |
Dameon Zenawick | Eagle Relays | 9:55.43 | |
Broden Diederich | GF Pentangular | 9:56.97 | |
Jonah Dafoe | Minot Classic | 10:02.39 | |
Matt Rongitsch | Minot Classic | 10:04.74 |
110m Hurdles | State Qualifiers | Meet | Performance |
Lukas Heydt | Dual vs. GFC | 16.09 | |
Carter Byron | Packer Relays | 15.96 |
300m Hurdles | State Qualifiers | Meet | Performance |
Lukas Heydt | Minot Classic | 41.98 |
High Jump | State Qualifiers | Meet | Performance |
Carter Byron** | East Region | 5’10 |
Long Jump | State Qualifiers | Meet | Performance |
Triple Jump | State Qualifiers | Meet | Performance |
Simon Haug** | East Region | 40’7.5 | |
Lukas Heydt** | East Region | 40’5 |
Pole Vault | State Qualifiers | Meet | Performance |
Shot Put | State Qualifiers | Meet | Performance |
Sam Sather | Fargo Rotary | 49’6 |
Discus Throw | State Qualifiers | Meet | Performance |
Logan Arason | GF Pentangular | 146’7 |
Javelin Throw | State Qualifiers | Meet | Performance |
Logan Arason | GF Triangular | 178’7 |
4x100m Relay | State Qualifiers | Meet | Performance |
Reynolds, Byron
Brooks, Kruger |
Fargo Rotary | 44.73 | |
Brooks, Byron
Stinson, Kruger |
East Region | 44.78 |
4x200m Relay | State Qualifiers | Meet | Performance |
Reynolds, Stinson
Brooks, Kruger |
Fargo Rotary | 1:33.42 | |
Kruger, Stinson
Brooks, Hoefs |
East Region | 1:33.25 |
4x400m Relay | State Qualifiers | Meet | Performance |
Brooks, Stinson
Zenawick, Abdi |
Minot Classic | 3:32.86 | |
Schiller, McHenry
Zenawick, Brooks |
Zimney Last Chance | 3:31.50 |
4x800m Relay | State Qualifiers | Meet | Performance |
Zenawick, Diederich
Prusak, McHenry |
GF Pentangular | 8:15.25 | |
Dafoe, Zenawick
McHenry, Abdi |
Howard Wood | 8:09.22 |
**Qualified by placing in the Top 6 at the East Region Meet